You also now have an office in Turkey

Founded in 2001, Net Translation Services provides translation and simultaneous interpretation from all official languages into Turkish, and vice versa.
We operate with 20 friendly customer representatives as well as 110 specialized translators.
We provide translation services for many companies not only in Turkey, but also abroad and doing business with Turkey.
In addition to translation, we offer simultaneous interpreters, conference equipment, organization services, and guidance services for our foreign guests. We provide interpreters for your business trips, conferences, bilateral talks and meetings.

Note that you also have an office in Turkey when you work with us.

We provide translation from all official languages into Turkish and vice versa. We offer direct translation between English, German, French, Russian, and Romanian languages.

We provide simultaneous translation in any official languages for your conferences. We also lease all kinds of equipment, such as simultaneous interpretation systems, audio systems, and display systems for your conferences (please visit www.netsimultane.com for simultaneous interpretation services).

We provide Infoport simultaneous interpretation systems and interpreters for your tours and meetings in Turkey. Thanks to this system, you can visit many places and have many meetings in different places on the same day. You can easily use it both indoors and outdoors.

Net Tercüme

  • Price Offer

    Pleace click for the price offer form...
Ask for Price Offer
Net Tercüme Mobil Uygulama

Çözüm ortaklarımız ile çıkacağımız her yolda müşteri memnuniyetini en iyi şekilde gözetip her türlü hizmeti karşılıklı güven,saygı ve işbirliği içerisinde sunarak kazanç elde etmek ise firma olarak benimsemiş olduğumuz çalışma etiğimizdir.

Şirket olarak çevirmenliği meslek olarak icra eden uzman kişiler ile oluşturduğumuz çözüm ortaklıklarında iş ortaklarımızın beklentilerine uygun olarak en yüksek kalite ve istikrar seviyesinde beklentileri karşılamak, yılların deneyimi ile elde edilen prestijimizi korumak ve arttırmak ve daima alanında en iyi olmayı hedeflemek en temel prensiplerimiz arasında yer almaktadır.

YUKARI